Seznamte se s Monou

26.09.2019

Bianca Bellová má za sebou několik bestsellerů a s novinkou Mona jistě nezůstane této metě nic dlužna. Návštěvníci Světa knihy Plzeň 2019 se s příběhem seznámili v předpremiéře.

Na úvod besedy s návštěvníky veletrhu přečetla autorka z knihy ukázku, aby čtenáře seznámila s hlavní hrdinkou. Vysvětlila pak, že příběh není geograficky ukotvený, není tedy řečeno, kde a kdy se odehrává. „Lépe se mi to píše a čtenáři to dá větší prostor pro fantazii,“ vysvětlila. „Můžu si vymýšlet, stavím kulisy, vytvářím prostor. Dává mi to svobodu.“ Příběhy se snaží vytvářet univerzální, takové, jaké se mohou stát kdykoli a kdekoli. Možná i proto mají její knihy takový úspěch v zahraničí, i tam se s jejími hrdiny dokáží ztotožnit. 

K napsání Mony jí inspiroval článek o dívce, které rodiče odvlekli vojáci junty a babička jí celé dětství říkala, že rodiče museli odjet, aby postavili jakousi velkou věž. Až později pochopila, že to bylo jinak. „Takových příběhů je po celém světě hodně. Teď jsem se setkala v Bělehradě se ženou, které v dětství bývalý režim zavřel rodiče na dva roky,“ dodala Bianca. „Mona tedy není vymyšlený příběh, není to něco, co se nemůže stát, je to příběh, který se odehrává na mnoha místech zeměkoule.“ 

Na otázku proč hlavní hrdince dala jméno Mona, Bianca odpověděla, že se jí jednoduše líbilo. „Potkala jsem v Egyptě dívku, která se tak jmenovala. Je to jméno, které je jednak zajímavé, neotřelé, ale hlavně je univerzální. Může ho nosit dívka kdekoli na světě a čtenář tak nemusí přemýšlet, kam ji zařadit.“ 

Dále Bianca nechala návštěvníky veletrhu nahlédnout do zákulisí své práce. Přiznala, že při psaní stráví spoustu času rešeršováním. „Musela jsem si takhle dohledávat třeba, jak se správně hází granátem nebo jak funguje dopravníkový pás,“ říkala s humorem. Pak se vrátila ke svým začátkům a prozradila, že nakladatelství Host připravuje reedici její prvotiny Sentimentálního románu. „Bude to upravené vydání. Moje redaktorka mi poradila, že bychom mohli text trochu vylepšit a já souhlasila.“ S dalšími knihami to prý ale neplánuje dodala v závěru besedy, která byla zakončena autogramiádou.