Proč navštívit Svět knihy v Plzni? 

18.09.2023

Proč navštívit letošní ročník mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Plzeň?  Co zajímavého je pro návštěvníky přichystáno? Ptáme se ředitele akce Radovana Auera. 

O letošním veletrhu se mluví jako o po covidu zase plnohodnotném. Loni byl věnován dětské literatuře, takže letos je zaměřen už na všechny čtenáře? 

Ano, letos se vracíme k formátu dvoudenního veletrhu s knižní nabídkou více než padesáti nakladatelských domů a s dvoudenním programem na několika pódiích. Tak vypadaly první dva velmi úspěšné ročníky plzeňského Světa knihy v letech 2018, 2019. Pak přišel festival přesunů, rušení, náhradních řešení způsobených pandemií a s tím spojenými omezeními. Letos chceme v Plzni ukázat knižní obor a literaturu v plné síle, jak si zaslouží. 

Má veletrh nějaké hlavní motto, poslání? 

Již na jarním pražském veletrhu jsme pracovali s mottem "Autoři bez hranic", a to se prolíná i do plzeňského programu. Navíc přivítáme i jednoho vzácného hosta, který pomáhá dostávat za hranice českou literaturu. Až z Jižní Koreje dorazí bohemista Kyuchin Kim, který do korejštiny převedl desítky českých autorů. Převezme si Cenu Jiřího Theinera za šíření české literatury v zahraničí. Mimochodem toto ocenění obdržel již v roce 2020, ale také kvůli pandemii si pro cenu přijíždí až nyní. 

Na co se návštěvníci mohou těšit? Jaké jsou novinky?

Září je vhodný měsíc, abychom představili novinky, jež nakladatelé chystají na silnou podzimní sezonu. Vedle titulů vystavených u jednotlivých nakladatelů bude na místě prezentována i Galerie novinek od širšího okruhu nakladatelů. Zde si budou moci návštěvníci knihy prolistovat a poznamenat ty, které ještě nebudou na veletrhu k dostání.

Na co jste pyšný? Co se povedlo zařídit, koho zajistit? 

Těší mne, že je plzeňský Svět knihy pro nakladatele natolik důležitý, že kvůli němu "popohnali" vydání hned několika titulů. Ty tak mohou v Plzni mít velkou premiéru. Za všechny bych jmenoval třeba první román Niny Špitálníkové Severka či plzeňský fenomén, knihu vycházející z nesmírně populárních přednášek plzeňských kriminalistů Skutečné zločiny na Plzeňsku. Skutečné zločiny neboli jak se teď moderně říká true crime, jsou nyní ohromně v kurzu, ale my nezapomínáme ani na starou dobrou detektivku, takže dorazí i její první dáma Michaela Klevisová či Jiří Březina. Den před Světem knihy také vychází v češtině zbrusu nová kniha Jaroslava Rudiše Návod k použití železnice. Vyšla nejdříve v němčině, což je u Jaroslava v posledních letech zvykem. Nyní jej do češtiny přeložila jeho dvorní překladatelka Michaela Škultéty. Startujeme společně s filmovým festivalem Finále, kde bude mít projekci i Citlivý člověk podle posledního románu Jáchyma Topola, takže slovo dalo slovo a společně jsme jej do Plzně pozvali. Dorazí i Kateřina Tučková s nejprodávanější a oceňovanou knihou loňska – Bílou vodou. 

Silná bude i sekce sci-fi a fantasy, v rámci které přivítáme například Ondřeje Neffa nebo Františka Kotletu a řadu dalších autorů žánru. A nezapomínáme ani na ukrajinské dětské i dospělé čtenáře. Na veletrhu bude stánek s nejnovějšími knihami v ukrajinštině a jazykovými učebnicemi, proběhne několik workshopů pro ukrajinské i české děti a představí se tamní válečná reportáž. Zajímavá bude debata o Kunderovi, kterou připravuje Tomáš Kubíček. Kunderův osobní přítel, člověk, který stojí za tím, že v Brně vznikla Knihovna Milana Kundery, a odkaz tohoto světového autora se tak alespoň částečně vrací k nám. 

A vůbec jsem nezmínil sekci věnovanou školám, dětem a rodině, na tyto čtenáře "máme  spadeno" dlouhodobě a věnujeme se jim i s naší celoroční kampaní Rosteme s knihou. Ovšem pořadů takto zaměřených je opravdu hodně, v Plzni se představí autoři i ilustrátoři v rámci čtení a workshopů, nevím tedy, co bych z toho množství konkrétně vypíchl. Možná interaktivní hru Playing Kafka, jenž předznamenává velké kafkovské výročí, které nás příští rok čeká. 

Na co se nejvíc těšíte vy osobně?

Kdybych si po letech ve vedení Světa knihy nadále naivně myslel, že budu mít čas zůstat na nějakém pořadu od začátku do konce, váhal bych mezi Michaelem Žantovským a Leošem Kyšou. Leoš Kyša je skutečné jméno Františka Kotlety a důvodem, proč v Plzni vystupuje nejen jako Kotleta, ale i jako Kyša, je román Sudetenland popisující, jak by probíhala Sametová revoluce, kdyby neproběhl odsun Němců. A malou dceru určitě vezmu na workshop ukrajinské autorky Salome Engibaryan, protože ten bude o buldočku Leovi, který si ovšem myslí, že se jmenuje Leo-fuj! 

Jana Marxtová