Osada na pahorku Asafa Gavrona nominovaná na Magnesii Literu za překlad

29.03.2018

Překlad knihy Osada na pahorku Magdalény Křížové je nominovaný na cenu Magnesia Litera. Autorem díla je izraelský spisovatel, hudebník, překladatel a tvůrce počítačových her Asaf Gavron, který přijede v květnu na Svět knihy. 

Román začíná v roce 2005 rozhodnutím Otniela Asisova přesunout se na pahorek nedaleko arabské vesnice Harmíš na okraji Judské pouště. Spolu se skupinou náboženských, nacionalisticky smýšlejících osadníků kličkuje Otniel byrokratickými zatáčkami, napjatou politickou situací a díky vychytralosti a mrštnosti odolává vládě, Palestincům, armádě i aktivistům. Ilegální osada Maale Chermeš se mění v dějiště groteskních situací. Zároveň je v románu poprvé literárně zpracováno aktuální téma židovských osad na Západním břehu.

„Osada na pahorku poskytuje mimořádný pohled na současnou izraelskou společnost... Je to něco zcela nového - humoristická osadnická sága.“ - The Guardian

Hlavním zemí letošního veletrhu Svět knihy bude Izrael. Kromě Gavrona tak míří do Prahy ještě například David Grossman, aktuální laureát Man Bookerovy ceny za rok 2017, Avraham B. Jehošua či Dror Mišani. 

Setkejte se s autorem na Světu knihy Praha:
> čtvrtek, 15.00 - 15.50 / Literární sál, pravé křídlo / Asaf Gavron: Pohled na izraelskou utopii z osady na pahorku
> čtvrtek, 16.00 / S201, střední hala / Asaf Gavron - autogramiáda
> pátek, 15.00 - 16.00 / Památník ŠOA Praha / Nenalezená identita: Žid či Izraelec?