Německy píšící autoři na Světě knihy 2019

06.05.2019

Program německy psané literatury Das Buch letos představí velké hvězdy, mladé autorky a autory, literaturu pro mládež i filmové adaptace literárních děl. Autor literatury pro mládež Christian Duda během rozhovoru s Ivou Procházkovou přečte ukázky ze svého románu Ani jeden z nich (Gar nichts von allem). Román zasazený do západního Německa 70. let líčí trpký příběh dospívajícího Magdiho, jenž touží být jako jeho idol Muhammad Ali - a vrátit rány všem, kteří teď bijí jeho.

Švýcarský autor Peter Stamm, jehož povídky již v roce 1999 doporučoval Marcel Reich-Ranicki coby nejkrásnější a nejdůležitější knihy své doby, bude číst z románu Jemná lhostejnost světa (Die sanfte Gleichgültigkeit der Welt) popisujícího stále vyhrocenější vztah mezi druhdy slavným spisovatelem a herečkou. Český překlad Marty Eich vychází u této příležitosti v nakladatelství Plus. Rakouský spisovatel Robert Menasse pobýval v letech 2010-2016 v Bruselu a rozhodl se svým zkušenostem s fungováním Evropské unie vtisknout románovou podobu. Jeho satirický román Hlavní město (Die Hauptstadt) vydává v překladu Petra Dvořáčka Kniha Zlín. Hvězdou Světa knihy Praha bude nositelka Nobelovy ceny za literaturu Herta Müllerová, která bude číst ze svého románu Liška lovec (Der Fuch war damals schon der Jäger) a vystoupí v paláci Lucerna v debatě s dalším nobelistou, peruánským spisovatelem Mariem Vargasem Llosou.

Program německy píšících autorů Das Buch zakončí čtení a debata německo-rakousko-švýcarské trojice na téma Román jako filtr vzpomínek. Romány Martiny Clavadetscher (CH) Písně kostí (Knochenlieder), Laury Freundenthaler (A) Královna mlčí (Die Königin schweigt) a Martina Beckera (D) Šichta v šachtě (Marschmusik) se každý svým způsobem zabývá pamětí a vzpomínáním, ať už jde o vtip a lakoničnost, s jakými se ohlíží na dospívání v proletářském prostředí průmyslového Porýní, líčení vnitřního světa ženské postavy uzavřené do sebe či futuristický román. Co zůstane poté, až už nic nebude takové, jaké kdysi bývalo?

Projekt Das Buch společně připravují Goethe-Institut, Rakouské kulturní fórum v Praze a - za podpory Präsenz Schweiz - Švýcarské velvyslanectví.