Na české čtenáře se moc těším!

09.05.2023

Jednou z největších hvězd letošního veletrhu Svět knihy Praha je bezesporu britský autor a scenárista Ben Aaronovitch. Jeho jméno je spjato se seriálovým hitem Doctor Who a s bestsellerovou městskou fantasy s policejním konstáblem Peterem Grantem Řeky Londýna (v ČR vydává Argo).

Pamatujete si, kdy jste přečetl první fantasy knížku a jaký titul to byl?

To si pamatuju docela dobře. Byla to knížka A Wizard of Earthsea od Ursuly K. LeGuin a muselo to být někdy v letech 1973–1974, protože mi bylo asi devět nebo deset.

Čtenáři se už nemůžou dočkat další knihy z vaší série Řeky Londýna, která by měla v Británii vyjít v červnu. Kolik knih máte ještě v plánu? Víte už teď, jak příběh Petera Granta ukončíte?

Nevím, jak to dopadne, nechávám to plynout a uvidím, kam mě to zanese. Psát přestanu ve chvíli, kdy mi dojdou nápady, kdy nebudu vědět, jak dál, kdy mě to přestane bavit nebo to lidi přestanou číst. Uvidíme, co z toho se stane jako první.

Máte Petera Granta pořád někde v hlavě? Myslíte na něj, i když právě nepíšete?

Ne, když nepíšu, tak ho docela rád pustím z hlavy. Jakmile ale sednu k psaní, tak okamžitě ovládne všechny moje myšlenky. 

Nedávno jste putoval za čtenáři po britských knihovnách. Jak velká je vaše domácní knihovna? A jsou v ní jen fantasy tituly?

Mám docela velkou knihovnu, myslím, že v ní jsou asi tři tisíce svazků. Řekl bych, že tak jedna třetina je fantasy literatura a zbytek je non-fiction, historie, věda, průvodci po všech koutech světa, prostě všechno možné.

Do České republiky nepřijíždíte poprvé, zdejší čtenáře dobře znáte. Máte pocit, že jsou v něčem specifičtí? Pokládají na besedách zajímavé otázky?

Jak jsem stihl zjistit, tak čeští čtenáři jsou jedna velká parta individualit a jejich otázky mě vždycky překvapí. Těším se na ně na Světě knihy.

Ptala se Jana Marxtová