Mario Vargas Llosa - sympatická ikona peruánské literatury

25.05.2019

"Když píšete romány, potřebujete nutně dodržovat disciplínu. Básník si může dovolit chvilku psát a chvilku ne. Při psaní románu musíte mít disciplínu, jinak se vám rozdrobí. Už Flaubert říkal, že být spisovatel představuje životní styl. Takže pracuji sedm dní v týdnu, dvanáct měsíců v roce. Nepracuji na počítači, píšu perem a inkoustem. Potřebuji cítit inkoust a mám rád rytmus, který při psaní vede ruku," prohlašuje třiaosmdesátiletý peruánský, ve Španělsku žijící spisovatel, novinář, politik a nositel Nobelovy ceny za literaturu Mario Vargas Llosa. Na letošním Světě knihy Praha patřil jednoznačně k nejočekávanějším hostům. 

To potvrdila jak nekonečná fronta na jeho autogramiádě, tak veliký zájem o setkání s ním, velmi poučeně moderované překladatelkou Anežkou Charvátovou. Spisovatel tu povyprávěl o svém románu Pětinároží, který právě vyšel v českém překladu. Románu o tom, jak bulvární tisk a média dokážou sloužit totalitní moci. Prostředí diktatur a totalitní moci vůbec, patří k Llosovým základním tématům. "Patřím ke generaci, která vyrůstala a dospívala v době jihoamerických diktatur. A tak je jasné, že tohle téma se nás muselo dotknout," podotýká spisovatel. Ve svém vyprávění se bezprostřední a vitální autor dotkl také humoru ve svém díle. "Existují příběhy, které nemůžete popisovat, pokud v nich nemáte nějaký komický humorný tón. Tím způsobem jsem objevil důležitost humoru v literatuře." Mezi ně patří například kniha Pantaleon a jeho ženská rota nebo oblíbená, silně autobiografická Tetička Julie a zneuznaný genius. 

 V souvislosti s touto knihou pobavil Mario Vargas Llosa přítomné svým přiznáním, že po vydání knihy prozradil v rozhovoru totožnost komické postavy autora rozhlasových her Pedra Camacha. Ten se však mezitím stal starostou hlavního města Bolívie, na nic se nepamatoval a cítil se hluboce uražen a chtěl se pomstít třeba sepsáním knihy o homosexuálním životě Vargase Llosy v Bolívii. Mimochodem i skutečná tetička Julie později napsala svou verzi Vargasova knižního příběhu. Mario Vargas Llosa pohovořil také o svém vstupu na pole erotické literatury prostřednictvím knížky Chvála macechy, která byla rovněž právě u příležitosti jeho pražské návštěvy vydána v českém překladu.

-IK-