Literatura jako hlas svobody – hlas těch, kteří bojují

07.06.2022

Program Literatura jako hlas svobody uvedl Svět knihy poprvé v roce 2019. V letošním roce propůjčil festival hlas těm, kteří nepřestávají vzdorovat. Svět knihy Praha přivítá početnou ukrajinskou delegaci složenou z autorů, nakladatelů, překladatelů a performerů. V rámci programu se odehrají  zajímavá i další zajímavá setkání.

Původní formát "běžné" debaty (diskutovali spolu dva nobelisté - Mario Vargas Llosa a Herta Müllerová) se postupně rozrůstal a v roce 2021 se zaměřil na Bělorusko. V letošním roce měl Guillaume Basser, dramaturg festivalu, v plánu ještě širší záběr, zahrnující témata od společenských přes politická, kulturní, sexuální..."Chtěli jsme touto optikou pojmout celý svět. Dějiny však byly rychlejší a zabránily nám pokračovat v původním záměru a tvářit se, že je nevidíme," říká Basser.

Nobelisté Herta Müllerová a Mario Vargas Llosa debatovali v rámci veletrhu Svět knihy na téma literatura jako hlas svobody. Foto: @archiv Svět knihy

Festival musel propůjčit hlas těm, kteří v tuto chvíli trpí, ale nepřestávají vzdorovat. Proto Svět knihy Praha přivítá početnou ukrajinskou delegaci složenou z autorů, nakladatelů, překladatelů a performerů a nabídne výstavy a programy pro ukrajinské publikum - zejména dětské.

"Připravili jsme také řadu tematických programů s důrazem na Tchaj-wan, výstavu oslavující třetí výročí potlačené hongkongské revoluce a jedinečnou návštěvu jednoho z jejích vůdců Nathana Lawa, který byl nominován na Nobelovu cenu za mír. Nezapomínáme ani na dvě nedemokratické velmoci, které se dnes snaží ochromit své sousedy - Rusko a Čínu," říká dramaturg festivalu.

V rámci programu Literatura jako hlas svobody, který je letos věnován především Ukrajině, se odehrají i další zajímavá setkání.

Jedním z bodů programu, který rozhodně stojí za navštívení, je například páteční dopolední beseda s Chlapcem, který přežil pochod smrti. Autor Pavel Taussig přináší ve své knize autentické svědectví o hrůzách války a fungování koncentračních táborů očima tehdy jedenáctiletého chlapce.

O cenzuře se bude v pátek hodinu po poledni hovořit v programu Neodolatelné pokušení cenzury a večerní program bude patřit Adamu Michnikovi a Nathanu Law. I přes věkový rozdíl třiceti sedmi let sdílejí stejné ideály. Oba jako studenti stáli v čele hnutí za svobodu, jen v jiné době a jiné zemi. Michnik v Polsku v roce 1968 a Law v Hongkongu teprve před pár lety při tzv. deštníkové revoluci. Oba za své názory skončili ve vězení, a zatímco Michnik svůj boj dovedl do vítězného konce, Law je nucen žít v emigraci. Oba muži se návštěvníkům představí i v sobotu odpoledne na samostatných besedách.