Literární cenu Arnošta Lustiga 2017 převezme Karel Hvížďala

09.05.2018

Literární cenu Arnošta Lustiga, která je součástí Výroční ceny Mladé fronty, získá za rok 2017 publicista a novinář Karel Hvížďala za knihu Vlčice: Rozhovory s Magdou Vášáryovou a Ivou Brožovou. Z rukou dcery Arnošta Lustiga, Evy, ji převezme na Světě knihy Praha.

K dlouhé historii nakladatelství Mladá fronta, nejstaršího kontinuelně působícího nakladatele, patří tradice udílet literární ceny a oceňovat autory, překladatele a výtvarníky za jejich vynikající práci a motivovat tím i ostatní autory v jejich tvůrčí činnosti. Někteří z těch, kteří se podíleli na široké produkci knih Mladé fronty za poslední rok, jsou nominováni ediční radou na Výroční ceny Mladé fronty v několika kategoriích. Jednou z kategorií je Literární cena Arnošta Lustiga, který byl a je domovským autorem Mladé fronty. Určujícím kritériem k získání ocenění je čtenářská obliba knihy, výjimečný literární styl a rovněž některé tvůrčí činnosti, které k realizaci kvalitní knihy náleží.

Ediční rada vybírala z celkem 180 knižních titulů. Do nejužšího výběru bylo nominováno 10 knih, z nichž porotci vybrali vítěze. Stal se jím Karel Hvížďala, který vytvořil portrét dvou silných osobností - Magdy Vašáryové a Ivy Brožové. Název si autor vypůjčil z anglické středověké tradice. Takto se přezdívalo sedmi velkým inteligentním panovnicím. 

V minulých letech získali Literární cenu Arnošta Lustiga:
2011 Pavel Brycz Tátologie
2012 Pavel Horák: Bohumil Laušman -politický životopis
2013 Judita Matyášová: Přátelství navzdory Hitlerovi
2014 Jan Lakosil: Šumava krásná i smrtící
2015 Juraj Herz Jan Drbohlav: Autopsie pitva režiséra
2016 Petr a Svétlana Kotykovi: Krásně jsem si početl
2017 Karel Hvížďala Vlčice

Na předání ceny a besedu se můžete přijít podívat:
> čtvrtek, 13.00 / Autorský sál / Magda Vášáryová, Iva Brožová a Karel Hvížďala - beseda