Knihy a novináři: jak si rozumí média a literatura?

18.09.2019

Dvě česko-polské debaty se budou věnovat tématu literatury v médiích. Nebude to diskuse teoretiků, ale osobností, které mají zkušenosti z televize, časopisů nebo z vlastní autorské tvorby, tedy reportérů, spisovatelů a publicistů.

Literatura na obrazovce není jen Nedělní chvilka poezie. To by mohl potvrdit i novinář, hudebník a moderátor PETR VIZINA, který řadu let pracoval v kulturní redakci ČT. Tam mimo jiné připravoval pořad U zavěšené knihy, do kterého si zval přední spisovatele a informoval o novinkách na knižním trhu. Stejnou zkušenost z polské televize má i básník a publicista WOJCIECH ­BONOWICZ. V sobotu bude na plzeňském Světě knihy jejich společným tématem třeba to, jakou pozici a sledovanost mají tyto pořady v rámci běžného televizního programu, nebo jak obtížné je balancovat mezi diváckou atraktivitou jednotlivých pořadů a snahou nebýt v omezeném vysílacím čase nic neříkající nebo povrchní. Budou se věnovat způsobům, jakými lze o literatuře mluvit a psát mimo úzký kruh zapálených čtenářů, a pokusí se také srovnat pozici literatury v mediích českých a polských.

>> Juan Pablo Bertazza: Doma v cizím městě

Polsko prošlo podobnými zkušenostmi jako Česko - léty podpultového prodeje knih, cenzurovaných novin a pořadů v období komunismu i divokým nástupem kapitalismu, který zásadně proměnil knižní i mediální trh. Vypadá to tedy v celé střední Evropě stále stejně, nebo je česká realita v něčem odlišná? Tuto otázku si položí ONDŘEJ KUNDRA a KAMIL BAŁUK. Hlavním tématem jejich diskuse bude reportáž, a to nejen ta novinová - oba totiž nedávno publikovali vlastní reportážní knihu. Ondřej Kundra se v té své nechal vést historickou fotografií Vendulky Voglové a sbíral střípky osudu dívky, která přežila Terezín i Osvětim. Kamil Bałuk se zase v knize Všechny Louisovy děti, vydané letos česky, věnuje podvodům na holandské reprodukční klinice Jana Karbaata, které vedly až ke kauze mnohočetného otcovství jednoho dárce.

>> Fórum sci-fi a fantasy na Světě knihy Plzeň: Kosmické řídící středisko pro všechny nadšence

Oba tituly ukazují, že knižní reportáže umožňují širší a podrobnější zpracování témat, které už dnes v novinách není možné. Kvalitní non-fiction literatura u čtenářů navíc dosahuje stále větší obliby, což je nečekaně pozitivní informace - zejména mezi všemi alarmujícími zprávami o krizi tištěných médií a poklesu čtenářství. Ostatně není náhodou, že jedním z nejznámějších současných polských spisovatelů je reportér a znalec Česka Mariusz Szczygieł, který do Plzně přijel už na první ročník festivalu Svět knihy. Jeho Gottland stále patří se svými více než dvaceti dotisky mezi české bestellery. A na veletrhu na vás letos mimo jiné čeká i velký výběr dalších překladů polských reportážních knih.

Lucie Zakopalová