Juan Pablo Bertazza přijel do Plzně představit Pražský syndrom

23.11.2019

"V Plzni jsem poprvé, do tohoto setkání jsem ji neznal," uvedl argentinský spisovatel Juan Pablo Bertazza na besedě s návštěvníky Světa knihy Plzeň. Během pořadu popisoval své okouzlení Prahou, společné rysy Argentinců a Čechů a mluvil o práci na nové knížce.


"O Praze jsem četl v Kafkových knihách. Napoprvé jsem tu strávil tři dny a naprosto mě okouzlila. Turisti se občas potýkají s pařížským syndromem, já to mám ale naopak - vždy objevuji nová magická místa," složil Juan Pablo Bertazza kompliment našemu hlavnímu městu. Právě zde se odehrává jeho kniha Pražský syndrom. S tím pařížským však nemá nic společného. V knize sledujeme příběh Argentince Rodriga, který je v Praze průvodcem španělsky mluvících turistů. Potkává zde neobvyklý úkaz - některým lidem se na čele objevují číslice určující datum jejich smrti. "Čísla na čelech jsou odkazem na Golema a Božskou komedii. Oblíbil jsem si metaforu čela," dodal.


Juan Pablo Bertazza v současnosti pracuje na nové knize: "Jde o příběh postavy, která je v Pražském syndromu. Jde o Češku Katku a její život v Argentině. V knize řeším problémy nebo chování, na které může v Argentině narazit."


Autor se porovnávání české a argentinské kultury rozhodně nebrání. "V Česku pozoruju určitou fascinaci příběhy. Češi mají hluboký vnitřní svět," prozradil argentinský spisovatel. Na závěr též uvedl své oblíbené české autory. "Hrabal, Čapek či Hašek. Švejk je podle mého názoru jedna z nejlepších knih světové literatury. Ze současných autorů mám rád například Miloše Urbana. Z argentinských bych pak každému doporučil klasiky a ze současných pak Marianu Enriquez či Rodrigua Fresána, kteří byli na letošním Světě knihy Praha."