Jaké budou podzimní knižní novinky?

23.09.2019

Pod moderátorskou taktovkou Davida Brabce a Filipa Koryty alias Dr. Filipitche představili nakladatelé návštěvníkům veletrhu Svět knihy Plzeň své podzimní novinky.


Markéta Hrnčířová z nakladatelství Meander, které slaví 25. narozeniny, vybrala z podzimní nabídky edici Leporelo, kde právě vycházejí knihy Daniely Fischerové nebo Jana Nejedlého a Jaromíra Plachého. Další edicí je Modrý slon, v níž vyjde kniha He, he Ivana Wernische nebo kniha Kam se draci rádi vrací. Třetí edice se jmenuje Pro Emu a čtenáři se v ní mohou těšit například na knihu Dobrou noc, Planetko. V dotiscích pak Meander vydává například Perlorodky Jiřího Stránského, Příhody matky přírody nebo Dům myšek.

Lenka Olivová z nakladatelství Kartografie Praha představila Žákovský atlas s pracovním sešitem. Jde o úplně první vydání, které je alternativou ke stávajícímu Školnímu atlasu. Nově zpracovaný atlas vznikl na vyžádání některých pedagogů, kterým se původní vydání zdálo příliš podrobné.

Tomáš Machula přiblížil novinku nakladatelství Krystal, které připravilo k vydání nový překlad Teologické sumy Tomáše Akvinského. Jde o moderní srozumitelný překlad. Nakladatelství hodlá vydat celou sumu v padesáti svazcích do roku 2025. Pro letošní podzim jsou chystány dva svazky o víře a naději,

Petr Kalaš z Knihovny Václava Havla uvedl, že žádnou horkou podzimní novinku knihovna nemá, ale pustila se do dotisků již vydaných a vyprodaných knih. Čtenáři se tak mohou těšit například na Moc bezmocných Václava Havla, Sílu věcnosti Olgy Havlové, publikaci Právě proto, což je rozhovor s Ivanem Havlem a v neposlední řadě na kuchařku Václava Havla Kančí na daňčím.

Zuzana Rybková z nakladatelství Madalbal se pochlubila novou sérií úspěšných kartiček s myšlenkami Sri Chinmoye. Nově se na pultech objeví kartičky Kapky míru a také Tady a teď.

Veronika Benešová Hudečková z nakladatelství Verzone představila edici čínských knih. „Snažíme se představit to nejzajímavější, co v Číně vychází,“ uvedla a dodala, že se stejnou péčí se nakladatelství věnuje také dětským knihám jako je nyní Příručka malého novináře autorky Michaely Veteškové nebo kniha Hlemýždím tempem, která dostala titul nejkrásnější kniha Číny.

Nakladatelství Lingea prezentoval Martin Toman, který představil aktuální novinku - edici Jací jsou? s podtitulem Průvodce národní povahou, v níž se čtenáři seznámí s charakterem, zvyklostmi a zásadami různých národů.

Zdenko Pavelka z nakladatelství Novela Bohemica vybral z podzimní nabídky knihu argentinského spisovatele momentálně žijícího v Praze Juana Pabla Bertazziho Pražský syndrom a také publikaci Fenomén soutoku o soutoku Vltavy s Berounkou.

Z produkce nakladatelství Karolinum představil Petr Valo knihu Přemysla Houdy Normalizační festival - socialistické paradoxy a postsocialistické korekce. Druhou podzimní novinkou je Česká novinářská fotografie 1945 - 1989 Aleny Lábové a opravdu zajímavým počinem je Laskavý průvodce po sociálních dávkách Libuše Čeledové a Rostislava Čevely.

Ulrika Horáková z bohaté podzimní nabídky nakladatelství Argo vybrala knihy Na shledanou v Paříži Ireny Jirků, Lobotomíka Pavla Bušty nebo knihy Thomase Harrise, který se proslavil příběhy o Hannibalu Lecterovi. Právě vychází také publikace o slavné fotografce Annie Leibovitz s názvem Při práci a novinka Roberta Fulghuma U devíti draků a jedné ovce. Zajímavým počinem je vydání kompletního díla Jacka Kerouaca u příležitosti padesátého výročí jeho úmrtí.

Michal Čejka z nakladatelství Svojtka & Co. představil podzimní novinku spisovatele Petera Bunzla Mechanické srdce. „Je to dobrodružná kniha žánru steam punk, která nás zavádí do Londýna 19. století, kde jsou ulice plné parostrojů a na obloze vzducholodě,“ uvedl. Další novou knihou z produkce tohoto nakladatelství je titul Ve škole jsou vši, který zábavnou formou řeší současný velký školní problém. Děti budou určitě nadšené z Fakt husté knížky o lidském těle nebo z Fakt slizké a smradlavé knihy pokusů.

Peggy Kýrová ze Střediska západočeských spisovatelů uvedla knihu Trabanti mezi námi, která vychází ke třicátému výročí pádu Berlínské zdi a také připomíná 55 let od zahájení výroby trabantu 601.

Václav Kotrman z nakladatelství Epocha upozornil na výpravný titul Bohemka je a bude. Velká fotbalová kronika určitě potěší všechny fotbalové fanoušky. Jde zatím o první část, druhá vyjde příští rok. O předmluvu této výjimečné knihy se postaral Antonín Panenka. Pod značkou Epocha pak vychází také kniha Františka Kotlety Ve stínu apokalypsy a v nejbližších měsících Ve stínu magie.

Pavel Brejcha z nakladatelství Fraus prezentoval nový projekt Škola s nadhledem. „Položili jsme si otázku, zda je pro učení lepší kniha, nebo počítač a odpovědí je chytré hybridní učení,“ vysvětlil. Jde o propojení učebnice s digitálním online obsahem. „Děti to baví a je to jednoduché. Máme už těmito učebnicemi pokryty téměř všechny základní předměty,“ dodal Pavel Brejcha.

Posledním prezentujícím byl Radek Štěpánek z nakladatelství Host, který připomněl úspěšný titul Aleny Mornštajnové Tiché roky, kterého se prodalo téměř padesát tisíc výtisků. Z novinek uvedl Chirurga Petry Dvořákové, Rekonstrukci Viktorie Hanišové nebo Monu Biancy Bellové. Z dalších knih pak představil ještě Sny a sekyry Jiřího Padevěta nebo Rituál turínského koně Martina Skořepy.