Izrael: symbol převratného 20. století

14.05.2018

Čestný host letošního veletrhu, kterým je Stát Izrael, a hlavní téma, kterým je Převratné 20. století, se k sobě výborně významově hodí. Všechny podstatné geopolitické události uplynulého století totiž měly svůj obrovský a specifický dopad na toto území, které sotva dosahuje rozlohy Moravy. A řada místních událostí pak měla vliv, pokud ne na celý svět, pak rozhodně na celý širší region.

V minulém a letošním roce slaví Stát Izrael své jubilejní roky. V roce 2017 to bylo sté výročí vzniku Britského mandátu Palestina, který územně definoval budoucí Stát Izrael, a to na části prostoru po zanikající Osmanské říši. Vzniklo tak území, na které se začali navracet Židé ze své dva tisíce let trvající diaspory. A v letošním roce si v polovině května připomínáme 70. výročí od vyhlášení izraelské samostatnosti.

U příležitosti těchto symbolických výročí uspořádal pořadatel knižního veletrhu Svět knihy ve spolupráci s Velvyslanectvím Státu Izrael besedu o mnohoznačnosti dějin židovského státu. Pozvání přijali zástupce Mendelovy univerzity v Brně, politolog specializující na region Blízkého východu Marek Čejka, překladatel, spisovatel a bývalý dlouholetý velvyslanec ČR v Izraeli Michael Žantovský a scenárista a dokumentarista zabývající se orální historií Martin Šmok z Nadace USC Shoah Foundation. 

Ačkoliv všichni tito řečníci vědí o historii Izraele opravdu hodně, často se ve svých pohledech drobně rozcházeli. Asi nejlépe mnohoznačnost dějin Izraele charakterizuje citát nositele Nobelovy ceny za literaturu Ámose Oze: „Izrael není stát, je to organizovaný spor.“ A jistý spor nastal i mezi účastníky debaty už v otázce, zda Izrael vznikl spíše na národnostním nebo na náboženském principu. Tedy, zda jde o stát Židů (příslušníků národa) či stát židů (příslušníků náboženství). Podle besedujících převážil spíše národnostní aspekt. Nicméně šlo též o střet progresivně levicových židovských politiků se zkostnatělým britským konzervatismem uplatňovaným při správě nad svěřeným územím. Nejdůležitější však je, že rodící se Stát Izrael poskytl po hrůzném traumatu holocaustu statisícům vykořeněných a bloudících Židů jediné a bezpodmínečné útočiště na světě. Tím zvrátil poměr obyvatel na území ve prospěch židovského etnika. 

My Češi pak můžeme být hrdí na to, že jsme se jako bývalé Československo intenzívně podíleli na vzniku Státu Izrael. Jednak jsme umožnili transit zhruba dvou set tisíc Židů ze států východní Evropy na Západ, odkud se snadněji mohli dostat do Země zaslíbené. A jednak jsme po vyhlášení izraelské samostatnosti jako jeden z mála států přikročili k otevřené vojenské podpoře a dodávce zbraní, byť za úplatu v tolik potřebných dolarech. Většina evropských států, včetně těch demokratických západních se k takovému kroku neodhodlala, případně Izrael jen skrytě podporovala právě třeba naším prostřednictvím. Každopádně, Izrael je významným symbolem překotného, převratného a paradoxního 20. století.

RaŠ