Italská vášeň pro literaturu

24.05.2024

Zajímavé autorsko-nakladatelsko-překladatelské setkání se odehrálo nad knihou Gian Marca Griffiho Zádrhely. Diváky v zaplněném sále přivítal ředitel italského kulturního institutu v Praze, který vyzdvihl velmi dobrou spolupráci mezi Českou republikou a Itálií, a představil hlavní tři řečníky programu. Těmi byli spisovatel Gian Marco Griffi, nakladatelka a překladatelka Alice Flemrová a překladatelka Sára Rodová, které spojila právě knihy Zádrhely. 

Alice Flemrová má na svém kontě mnoho překladů, ale v případě této knihy se stala nakladatelkou. "Gian Marca jsem objevila díky románu Mexické železnice, který se stal italskou literární událostí roku 2022. Líbila se mi jeho vášeň, zaujetí pro literaturu i to, jak využívá fantazie," vysvětlila Alice Flemrová, proč si k vydání vybrala právě knihu Zádrhely. Jde o sbírku povídek, které jsou propojeny postavami i místem, kde se odehrávají. Nejde tedy o jednotlivé příběhy, ale o jakýsi "povídkový román. "Povídky jsem psal už s myšlenkou, že budou tvořit celek," dodával Gian Marco Griffi. Velkou roli hraje v příbězích kraj Monferrat a tamní obyvatelé, odkud ale Gian Marco odbíhá i do Mexika nebo Turkmenistánu, míst, která nikdynenavštívil. K jejich vykreslení použil fantazii, někdy je to tedy popis hodně bizarní.

"Baví mě psát o místech, která jsem nenavštívil. Nějaké informace si samozřejmě dohledám, ale jinak se nechám vést postavou, kterou tam umístím." Mezi zeměmi, o nichž Gian Marco v knize píše, je i Česká republika. "Českou literaturu jsem objevil díky knize Nesnesitelná lehkost bytí. Pak jsem se zamiloval do Hrabala a Haška. Líbí se mi, jak vyprávějí příběhy, jejich humor, ironie a to, jak líčí i tragické věci s vtipem." Právě spisovatelům, kteří ho přiměli nejprve ke čtení a pak i k psaní, složil Gian Marco v závěru debaty hold. "Literatura je pro mě nadšením, vášní, stal jsem se spisovatelem díky tomu, co jsem v životě přečetl, a za to budu vždycky děkovat. Všechno, co jsem přečetl, přispělo k tomu, že jsem takový spisovatel, jaký jsem."

Jana Marxtová