Hańba zahraje na Gauči

16.09.2021

Literatura se nemusí jen číst, může se i zpívat - pokud tomu nevěříte, přijďte v sobotu 25. září na koncert polské kapely Hańba! na Gauči ve Stromovce. Začíná v 19.00, takže budete mít čas v klidu projít veletrh a z Průmyslového paláce přejít několik desítek metrů na venkovní scénu.

Hańba! hraje punk střižený klezmerem a ska a hlavní nástroje - tuba, banjo, akordeon a buben - napovídají, že hudba je to skočná a živá, takže ani chladnější zářijový večer nemůže staré a nové fanoušky kapely odradit. V Praze už hrála několikrát, ale objevila se i na Colours of Ostrava a dalších českých festivalech - mimo jiné i na legendárním Tabooku, kde jezdila po městě v kleci spolu s medvědem. Dodnes nemůžou členové kapely na tento zážitek zapomenout.

Doopravdy ale Hańbu! založila čtveřice kamarádů z krakovských dvorků, dělníků a tvrdých kluků, v roce 1931. Koncertovat začali v roce 1934 a teď se postupně dostali až do 40. let. Tomu odpovídají i texty jejich básní: najdete mezi nimi levicové básníky jako Julian Tuwim, ale také vlastní stylizované výtvory a nově také texty prozaika a novináře Ziemowita Szczereka, kterému mimochodem česky vyšla kniha Přijde Mordor a sežere nás aneb Tajná historie Slovanů (2017).

Koncerty doprovází promyšlené projekce a rekvizity, které navozují dobovou atmosféru, a vzhledem k sugestivnímu zpěvu a projevu se nemusíte bát jazykové bariéry - hudba nese význam i beze slov. „Meziválečné období jsme si nevybrali náhodou, ale také z toho důvodu, že pro nás představuje jednu velkou metaforu celé polské historie, a nejen polské. Jsou to univerzální věci, a jestli je někdo vezme vážně, bude to jen dobře. Pokud bys nás chtěl ale stavět na jednu stranu - rád bych zdůraznil, že my zpíváme proti všem a ani jedné straně se nezodpovídáme. My vlastně mluvíme za obyčejné lidi. Kvůli tomu na sebe bereme formu podomní kapely, pevně spojené s chudými lidmi, kteří popadnou první lepší nástroj, co se jim namane, chodí po dvorech a snaží se doslova vyžebrat peníze. Takže i to je signál, kde stojíme a k jakému odkazu se hlásíme,“ popisovala Hańba! v rozhovoru pro Marka Tomana a Unijazz v roce 2016. „A nejde o scénu, na níž budeme hrát - pokaždé musíme hrát na sto dvacet procent.“


Lucie Zakopalová