[ČRo Vltava] Nový boom latinskoamerické literatury? Svět knihy nabídne víc než Vargase Llosu

02.05.2019

Od 9. do 12. května bude na pražském Výstavišti probíhat mezinárodní knižní veletrh Svět knihy. Čestným hostem je letos Latinská Amerika. Největší pozornost poutá návštěva držitele Nobelovy ceny peruánského prozaika Maria Vargase Llosy. Neměla by však zastínit jedinečnou příležitost seznámit se s aktuální latinskoamerickou literaturou, která se již oprostila od dědictví "boomu" z let 60. a 70. minulého století.

Mario Vargas Llosa je dnes posledním žijícím autorem, který je spojován s tzv. boomem latinskoamerického románu. V souvislosti s návštěvou Světa knihy budou prezentovány hned tři nové české překlady jeho děl.Nakladatelství Argo vydá Llosův poslední román Pětinároží. V něm se autor vrací do rodného Peru a v propletených dějových liniích líčí život v 90. letech, kdy vládl prezident Fujimori a každodenní život byl prostoupen strachem z útoků teroristické organizace Světlá stezka. Starší román Chvála macechypochází z konce 80. let a je již na knižních pultech k dispozici. Autor v něm v rámci své cesty napříč literárními žánry prozkoumal oblast erotického románu. Třetím titulem je soubor esejů Volání kmene, který připravuje nakladatelství Bourdon. Vargas Llosa se v něm věnuje především vývoji svých politických názorů. Účast této ikony by ale neměla odvést pozornost od snahy prezentovat současnou tvář latinskoamerické literatury i prostřednictvím jiných autorů, než těch, kteří uhranuli evropské čtenáře v 60. letech.

Latinskoamerická literatura - to není jen Vargas Llosa a Márquez

Z autorů, kteří debutovali na konci 90. let, poutá pozornost především mexický prozaik Álvaro Enrigue, kterému u nás vyšel zajímavý soubor povídek s názvem Podchlazení.

>>> Zbytek článku si můžete přečíst na stránkách Českého rozhlasu Vltava.