Čeští čtenáři poznávají Antónia Loba Antunese

25.05.2018

„Toto je země, kde jsem nejméně překládaný, vyšly tu, pokud vím, jen dvě moje knížky. To je ideální, protože mě tu nikdo nezná. Je to naopak, než byste si mysleli, je to opravdu úžasný pocit, který mi dopřává klid a pohodlí,“ přiznal v sobotu odpoledne jeden z nejvýznamnějších současných portugalských spisovatelů, šestasedmdesátiletý António Lobo Antunes. 

Autor osmadvaceti románů přijel, aby představil český překlad své knihy Návrat karavel, původně z roku 1988. Pro pochopení souvislosti a inspirace jeho díla čtenáři, odvyprávěl ve strhujícím monologu průřez svým dramatickým životem. 

Životem jednoho z osmi synů v prominentní portugalské rodině, který chtěl být od dětství spisovatelem, ale z vůle svého otce vystudoval psychiatrii. Nesl si trauma, že se nedokáže postavit nelidským projevům diktatury, která vládla v jeho zemi od roku 1926 až do karafiátové revoluce v roce 1974. Trauma ho zavedlo v roce 1971 jako vojenského lékaře do války v Angole a se zážitky z tohoto období se ve svých knihách vyrovnává dodnes. 

Stejně tak je to i v románu Návrat karavel. A to přesto, že Antunes na něm pracoval už ve zcela proměněném prostředí osvobodivšího se Portugalska, jako respektovaný spisovatel, jímž se navzdory odporu elitářské rodiny stal.

-IK-