České bolesti, budoucnost technologií i riziko klimatického kolapsu

23.04.2023

Již tradičně bude mít Salon Práva na veletrhu Svět knihy Praha svou sérii veřejných debat. Ty budou po dobu konání veletrhu probíhat každý den od 15.00 v rámci Literárního salonu. 

Čtvrteční beseda bude vycházet z cyklu literárních reportáží tuzemských spisovatelů České bolesti, které na stránkách Salonu Práva pravidelně vycházejí. Prozaici Stanislav Biler a Petr Šesták budou společně diskutovat o tom, jak proměnit česká města, aby nebyla jen "hřbitovy veřejného prostoru" či prostředím pro rozvoj automobilismu. 

V pátek se zaměříme na vztah technologií a budoucího vývoje lidské společnosti. Jestli cloudová společenství – tedy globální decentralizované komunity propojené internetem – dokážou jednou nahradit stát, proberou antropologové Sara Polak a Martin Tremčinský

Sobotní debatu věnujeme představení aktuální knihy Apoleny Rychlíkové a Pavla Šplíchala PIKO. Junkies' Lives Matter. Oba autoři budou diskutovat o tom, jak pervitin souvisí s chudobou, proč se z něj stal motor levné práce v Česku a nebo proč šedesát procent lidí ve věznicích sedí právě za problémy související s drogami. 

Nedělní, závěrečná beseda bude věnována aktuálnímu, a přitom nadčasovému tématu – "jak přežít naši civilizaci". Diskutující hosté, politolog Pavel Barša a právník Jan Géryk, vyjdou z tezí francouzského sociologa Bruna Latoura – ten v závěru života promýšlel, jestli a jak může lidstvo uniknout z modernizace, a zachránit se tím před klimatickým kolapsem.