Cena Jiřího Theinera

08.06.2022

Deset let byl veletrh Svět knihy svědkem předávání prestižní Ceny Jiřího Theinera. Dějiště zůstává stejné i letos, ale novinkou je status Ceny, který se počínaje tímto ročníkem mění.

Předání literární ceny Jiřího Theinera na 26. ročníku. Foto: @archiv Svět knihy

Ocenění pojmenované po exilovém šéfredaktorovi Index on Censorship Jiřím Theinerovi, který v 70. a 80. letech do angličtiny přeložil díla Ivana Klímy, Václava Havla nebo Ludvíka Vaculíka, bylo až dosud udělováno osobnosti nebo instituci působící v zahraničí a významně přispívající k šíření a propagaci české kultury ve světě. Mezi laureáty jsou například překladatel a bohemista David Short, běloruský překladatel Sjarhej Smatryčenka, izraelská novinářka, spisovatelka a překladatelka českého původu Ruth Bondy nebo v roce 2021 jihokorejský profesor Kim Kjo-či.

Od letošního ročníku se ocenění, jehož iniciátorem byl syn Jiřího Theinera Pavel Theiner, zaměří na osobnosti, které jsou hlasem svobody proti cenzuře a pro demokracii. Nový status tak pokračuje v odkazu Jiřího (George) Theinera, který podporoval svobodu projevu a veřejně upozorňoval na její porušování. První laureátkou, která Cenu s novým podtitulem převezme, je v německém exilu žijící běloruská spisovatelka, investigativní novinářka a také první Běloruska oceněná Nobelovou cenou za literaturu Světlana Alexijevičová.