Buďte Hygge a dejte svému životu Lykke!

12.05.2018

...to je rada od jednoho z nejočekávanějších hostů letošního Světa knihy Praha, autora bestsellerů Lykke a Hygge a zároveň ředitele Institutu štěstí v Kodani Meika Wikinga.

Velký sál, kde se setkání s autorem konalo, praskal ve švech. Tolik lidí chtělo zaslechnout rady, jak být šťastný. Meik Wiking totiž tvrdí, že ví, jak na to. Už několik let se výzkumem štěstí seriózně zabývá, založil kvůli tomu v Kodani speciální institut a pro to, aby pochopil, kdy a proč jsou lidé šťastní a našel na štěstí recept, procestoval celý svět. O své poznatky se pak podělil se čtenáři svých knih Hygge, což je v dánštině něco jako pohodička a Lykke, což znamená štěstí.

„Poté, co zemřel můj otec a později i matka, jsem se zamyslel nad svým životem. Bylo mi tehdy třicet čtyři a říkal jsem si, jestli jsem šťastný, jestli takhle chci prožít svůj život? Co když podobně jako moji rodiče zemřu mladý a zbývá mi už jen pár let. A tehdy jsem dal výpověď a založil Institut štěstí,“ vysvětlil Meik v úvodu besedy s českými čtenáři. „Mnozí si představují, že v institutu máme kancelář plnou štěňat, ale zklamu vás, jsou tam samí filozofové, sociologové, psychologové a společně se snažíme odpovědět na otázky, jak měřit štěstí a jak ho docílit,“ dodal Meik. 

Česká republika je prý až jednadvacátou zemí na žebříčku štěstí, zatímco Dánsko se pravidelně umisťuje na předních příčkách. Máme se tedy od nich co učit. Jak to dělají, že jsou tak šťastní, i když platí téměř padesátiprocentní daně? „Zeptáte-li se Dánů, zda rádi platí daně, devět z deseti vám odpoví, že ano. Právě placení daní nám totiž přináší bezpečí, jistoty v životě a s nimi jde ruku v ruce pocit štěstí. Víme totiž, že naše peníze se nám bohatě vrátí. Máme skvělé zdravotnictví, stát nám dokonce platí, abychom studovali vysokou školu, máme spoustu benefitů, které dělají náš život kvalitnější a tím pádem šťastnější,“ vysvětlil Meik základní dánský recept na štěstí. „Problém je korupce. Pokud bych věděl, že peníze, které odvádím státu, se někde ztratí, určitě by mě to frustrovalo,“ uhodil hřebíček na hlavičku a pojmenoval náš současný velký společenský problém. Ano, platíme sice nižší daně, ale možná bychom raději platili více, kdybychom měli jistotu, že se nám naše peníze vrátí v podobě zvýšené životní úrovně a sociálních jistot. 

Pak už se ale přece jen setkání Meika a jeho českých čtenářů neslo ve veselejší rovině. Sympatický a usměvavý Dán radil návštěvníkům, aby si dělali čas na šťastné chvilky, dopřáli si třeba příjemnou snídani nebo si udělali večer při svíčkách. Právě svíčky se totiž v jeho výzkumu ukázaly jako jeden z nejčastějších nosičů pocitu štěstí. Další návody, jak na štěstí, najdete v Meikových knihách, které se staly bestsellery už v osmadvaceti zemích. Je to neuvěřitelné, ale zdá se, že jakkoli jsme v různých částech světa rozdílní, tak šťastnými nás dělají podobné věci. Otevřete si knihy Hygge nebo Lykke, začtěte se, zalistujte a buďte šťastní.