Avraham B. Jehošua: „Literatura 2. poloviny 20. století opustila morální otázky.“

25.05.2018

„Když mluvíme o Izraeli, my nejsme ani západ ani východ, my jsme lidé od Středozemního moře. To je naše identita,“ prohlašuje Avraham B. Jehošua, jeden z největších prominentů současné izraelské literatury, autor mnoha cenami ověnčený a pravidelně navrhovaný na Nobelovu cenu za literaturu. I on patřil k izraelské delegaci, která navštívila letošní Svět knihy Praha. 

Jeho expresivní vystoupení v sobotu odpoledne se stalo především širokou platformou spisovatelových názorů na nejrůznější témata. Počínaje nekompromisním vymezením proti Americe, v jejímž područí podle jeho názoru izraelská kultura žije v posledních čtyřiceti, padesáti letech, přes hledání osobní i národní identity až po vztah ke smrti, který si každý musí sám osobně vytvořit. V oblasti literatury potvrdil svou náklonnost k dílu Williama Faulknera a pohovořil o svém románu Pan Mani, který se vrací do historie od roku 1982 až po rok 1948.

„Pochopíte, že to, co se stalo před sto, dvě stě lety, pořád ovlivňuje vaší přítomnost, i když si to třeba neuvědomujete.“ Uvedl rovněž, že literatura od 2.poloviny 20.století se stává méně důležitou, protože opustila morální otázky. Jinými slovy, klasikové 19. století zůstávají klasiky i ve století 21., protože odváděli práci i na straně morálky. Sečteno a podtrženo, veletržní vystoupení Avrahama B. Jehošui se jednoduše stalo nadmíru širokou paletou jeho názorů a postojů.

-IK-