Alejandro Jodorowsky v Praze

14.05.2019

Jen několik dní před začátkem veletrhu Svět knihy Praha se podařilo vyjednat účast jedné z nejzásadnějších osobností světového komiksu a surrealistického filmu Alejandra Jodorowského. Ten byl ohlášen již na loňský ročník, zaměřený na komiks, ale nakonec byl nucen svou návštěvu odložit. Letošní zaměření na Latinskou Ameriku se jménem Jodorowského také souvisí, protože Jodorowsky pochází z Chile a proslavil se filmy natočenými v Mexiku. "Jsem velmi rád, že se mi podařilo splnit si životní sen a navštívit Prahu," prohlásila o své účasti tato živoucí legenda moderního umění na besedě před více jak dvěma sty návštěvníků.

Alejandro Jodorowsky během svého života vystřídal řadu uměleckých povolání. Začínal v cirkuse, kde se z obyčejného klauna vypracoval na tvůrce mnoha představení. Slavným se stal počátkem sedmdesátých let minulého století jako režisér a zároveň herec ve filmech El Topo a Svatá Hora, se kterými se mu podařilo šokovat Spojené státy. To bylo v té době pro mexickou kinematografii zcela přelomové a za velkého fanouška jeho filmů se považoval například i zpěvák John Lennon. Ještě větší legendou se však Jodorowsky stal v komiksovém prostředí svou sérií Incal, na které spolupracoval s kreslířem Jeanem Giraudem, známým pod pseudonymem Moebius.

Ostatně to, že v průběhu let vyzkoušel mnoho různých uměleckých forem, považuje dnes již devadesátiletý Jodorowsky za naplnění svého života. "Dnešní společnost se vyžívá v označování lidí za režiséry, herce nebo malíře, ale já nikdy nechtěl být považován za umělce v pouhém jednom odvětví," uvádí, "je pro mě velmi důležité nebýt ničím svazován, být skutečně volný." Kritikou nešetří ani pro soudobý konzumní styl života a honbu za penězi, která má dle něj negativní dopad i na umění. "Umělec by neměl dělat umění pro slávu, moc nebo peníze, ale pro přínos světu," popisuje svůj přístup. Na otázku z publika, jak je možné nezradit tyto ideály a přitom být finančně zajištěný, odpověděl, že ne na všem by měl člověk vydělat. Filmařská kariéra ho dle jeho slov stála čtyři miliony dolarů, které bez očekávání návratnosti vynaložil na natáčení, a peníze na živobytí tak získal převážně díky svým úspěšným komiksům.

Jodorowsky je i přes svůj vysoký věk stále aktivní a působí velmi energicky. "Ano, mohl bych tu před vámi stát jako rozklepaný stařec, ale vše je o tom, jak se člověk psychicky cítí. Proto chodím s hlavou vztyčenou a optimistickou myslí." Čtenáři se tak mohou těšit na jeho další komiks, nazvaný Synové El Topa, na kterém již pracuje spolu s několika kreslíři. Jedná se o pokračování kultovního filmu El Topo, které tak opouští původně plánovanou filmovou podobu.

Srdce diváků si Alejandro Jodorowsky získal svou bezprostředností a emotivním přednesem spolu s nejedním vtípkem, kterými bavil početné řady návštěvníků. "Vidíte, já slyšel, že Češi se téměř nikdy nesmějí," prohlásil pochvalně, "a přitom vy se smějete přímo nádherně!" dodal a vysloužil si tak další salvu potlesku. Poslední letošní šanci setkat se s tímto komiksovým a filmovým mágem budou mít jeho fanoušci v pátek od 14 hodin na plánované autorově autogramiádě.

FOTO: © Pierre Pe'er Friedmann, makropulos.net.