3 knihy – 3 filmy – 3 dny

18.09.2019

Je časté, že se filmoví scénáristé inspirují literárními předlohami více či méně známých knih či je přímo upravují. Pro návštěvníky veletrhu jsou takové filmové lahůdky přichystány hned tři - každá v jiný den, jiný čas a s jiným tematickým zaměřením, ale každá něčím výjimečná. Projekce proběhnou přímo v dějišti veletrhu, v Klempírně v areálu DEPO2015.

Již v předvečer zahájení veletrhu ve čtvrtek 19. září od 20 hodin mohou diváci zhlédnout první veřejné uvedení filmu Národní třída za účasti tvůrčí a herecké delegace v čele s autorem stejnojmenné literární předlohy Jaroslavem Rudišem. Hrdinou je chlápek, kterému nikdo neřekne jinak než Vandam. Žije sám v bytě na okraji Prahy a každý den doma cvičí, aby byl v kondici. Často a rád se porve. Je znalcem dějin a válek. Má pocit, že svět míří k zániku, že se schyluje k velké bitvě. A tak cvičí, aby byl na tu poslední rozhodující bitvu nachystaný. Kumpáni z hospody Vandamovi přezdívají "národní hrdina". Prý dal tehdy v Listopadu na Národní třídě dějiny jednou ranou do pohybu. Film v hlavní roli s Hynkem Čermákem kombinuje dramatický příběh s černým humorem. Naše nedávná historie, kterou film připomíná (zanedlouho oslavíme 30 let od listopadových událostí), se objeví i v řadě dalších diskuzí, jež v rámci veletržního programu proběhnou. Na projekci je nutné si zakoupit zvláštní vstupenku, ale diváci obdrží jako dárek zdarma jednodenní vstupenku na veletrh.

>> Osvětimská knihovnice se svým autorem

Zcela jinému divákovi je určeno páteční dopolední promítání. Film Uzly a pomeranče je určen náctiletým a vypráví osudy chlapce Darka. Darkův svět, to je příběh o šťastném i bolestném dospívání v odloučenosti a kráse Lužických hor, lásce ke koním i k dívce vonící po pomerančích. Uzly a pomeranče byly ve své románové podobě oceněny prestižními literárními cenami v několika evropských zemích. Stejnojmenný koprodukční film režiséra Ivana Pokorného uvede scénáristka a autorka literární předlohy Iva Procházková.

Na závěr celého veletržního programu je v sobotu od 18 hodin připraven film ­Nabarvené ptáče. Je to hluboce dramatický příběh zaobírající se bezprostředním vztahem mezi hrůzou a krutostí na jedné straně a nevinností a láskou na straně druhé. Režisér Václav Marhoul si zvolil jako předlohu bestseller - první a nejslavnější román autora knih Byl jsem při tom a Pinball, jednoho z nejvýznamnějších a nejvýraznějších světových spisovatelů minulého století - Jerzyho Kosińského. Projekci filmu Nabarvené ptáče uvede filmový znalec David Brabec.

>> Pořiďte si vstupenky a rezervujte si místa na pořadech Svět knihy Plzeň 2019 online

Pro čtenáře i nečtenáře je připraven ve třech dnech a třech programech další rozměr a pojetí literatury. Je jen na nich, který námět si zvolí.