„MÝM TÉMATEM JE EMPATIE,“ ŘÍKÁ IRSKÝ AUTOR JOHN BOYNE

22.07.2024

"Dřív žádné dělení knih na dětskou, young adult a podobně neexistovalo. Byly prostě knihy a lidé tolik neřešili, zda jsou určené vyloženě pro ně. Také si myslím, že by spisovatel neměl mít při psaní tolik v hlavě svou cílovou skupinu," uvedl hned v úvodu čtvrtečního setkání irský spisovatel John Boyne, který se na jednom pódiu setkal s ilustrátorkou Marto Kelbl. Společně probírali téma queer literatury v souvislosti s mladými čtenáři.

Marto Kelbl je autorkou publikace Ani holka, ani kluk tematizující život nebinárních a trans lidí. Jde o první česky psanou knihu na toto téma, která byla nominovaná na cenu Magnesia Litera. John Boyne, autor bestselleru Chlapec v pruhovaném pyžamu, vydal v roce 2020 knížku Můj brácha se jmenuje Jessica, v níž popisuje tranzici staršího sourozence hlavního hrdiny.

V publiku mimo jiné zasedl Marek Torčík, letošní laureát Magnesia Litera, jehož román Rozložíš paměť se taktéž věnuje LGBTQ+ tematice.

"Když jsem vyrůstal v Irsku, nebyla tehdy téměř žádná šance sehnat knihu s queer postavami. Ve chvíli, kdy jsem pak nějakou takovou konečně četl, přišlo mi to neuvěřitelné. Poprvé jsem viděl reprezentaci sama sebe v literatuře!" svěřil se Boyne. Marto Kelbl zatím podle svých slov nenašla dílo, s nímž by se plně identifikovala: "Vybírám si spíš střípky, než že by se mnou zarezonovalo něco jako celek. Dnes už příběhů s LGBTQ+ tematikou přibývá, ale je jich potřeba víc."

Autorka také dodala, že by bylo dobré více vyvážit situace, v nichž se queer postavy ocitají. "V LGBTQ+ příbězích, které jsem dřív četla nebo viděla, hodně dominovalo například AIDS. Vzbuzovalo to ve mně obavy, že moje budoucnost je smrt a smutek. Myslím, že je důležité popisovat i radost, humor nebo prostě normální obyčejné dny."

V české literatuře je podle Kelbl kromě těchto témat také například prostor pro romské nebo vietnamské příběhy.

John Boyne zmínil nepříjemnou odezvu, kterou na svou knihu Můj brácha se jmenuje Jessica, zaznamenal. Knihu prý napsal mimo jiné díky rozhovorům se svou kamarádkou, která tranzicí sama prošla. "Někteří lidé mi vyčítali, že hlavní postava je malý kluk – a ne Jessica. Nebo že píšu o tomto tématu, i když mě samotného se netýká. Jenomže hlavní téma mé knihy není gender nebo sexualita, je to empatie, soucit, láska. Stejně tak jako Chlapec v pruhovaném pyžamu není o holokaustu, ale o přátelství," vysvětloval Boyne. Jeho čtenářskou a literární dráhu prý formovali spisovatelé Jonathan Coe a Sarah Waters, které spisovatel doporučoval mladému publiku.

Na závěr přidal Boyne radu pro mladé čtenáře a návštěvníky besedy: "Nechte plavat online. Nemusíte přece všechno sdílet. Na světě jsou zajímavější věci. Asi zním jako starý člověk, ale přijde mi dobré netrávit tolik času na internetu." Podle jeho názoru je prostředí sociálních sítí a diskuzních fór nejhorší pro ženy. Komentující, ale někdy i novináři jsou vůči ženám brutální, komentují nevybíravě jejich těla i životní rozhodnutí. Marto Kelbl měla radu pro dospělé: "Pokud za vámi přijde dítě nebo dospívající, ukažte snahu a pokuste se porozumět všemu tomu, co se vám dítě snaží říct. Neodbývejte je."



ENGLISH VERSION:


"My theme is empathy," says irish author John Boyne

"In the past there was no division of books into books for children, young adults, and so for. They were simply books, and people didn't care so much whether they were meant specifically for them or not. And I think that the author shouldn't be so concerned about his or her target audience when writing," said Irish writer John Boyne at the beginning of his Thursday meeting with illustrator Marto Kelbl. They discussed the topic of queer literature in relation to young readers.

Marto Kelbl is the author of the book entitled Ani holka, ani kluk [Neither Girl, Nor Boy] describing the life of non-binary and transgender people. It is the first book written in Czech on this topic that was nominated for the Magnesia Litera award. John Boyne, author of the bestseller The Boy in the Striped Pyjamas, published a book entitled My Brother's Name Is Jessica in 2020, describing the transition of an older sibling of the main character.

In the audience, among others, was Marek Torčík, this year's Magnesia Litera laureate, whose novel Rozložíš paměť [Memory Burn] also deals with the LGBTQ+ topic.

"When I grew up in Ireland, there was almost no chance to get a book featuring queer characters. The moment I finally read one, it was unbelievable. That was the first time when I found myself in literature!" confided Boyne. Marto Kelbl said that she has not yet found a work with which she would fully identify, "I usually find fragments but I haven't found anything that would resonate as a whole. Nowadays there are more stories dealing with LGBTQ+ but we still need more."

The author also added that it would be good to balance the situations in which queer characters find themselves a little more. "One of the dominant topics of many LGBTQ+ stories I've read or seen was for example AIDS. It made me worry that my future was death and sorrow. I think that it is important to write about the happy things, humour or simply normal everyday life."

In Czech literature, according to Kelbl, in addition to these topics, there is also space for Roma or Vietnamese stories.

John Boyne also mentioned unpleasant reactions to his book My Brother's Name Is Jessica. He said that part of the inspiration for the book came from his conversations with a friend who had gone through the transition herself. "Some people complained that the main character was a little boy and not Jessica. Or that I write about this topic even though it has nothing to do with me personally. But the main topic of my book is not gender or sexuality, but empathy, compassion and love. Just like The Boy in the Striped Pyjamas is not about holocaust but about friendship," explained Boyne. He said that his reading and literary career was shaped by the writers Jonathan Coe and Sarah Waters, whom he recommended to a younger audience.

Boyne closed the debate with advice for young readers and attendees, "Don't worry about the internet. You don't have to share everything. There are more interesting things. I might sound like an old person, but I don't think it is good to spend so much time on the internet." In his opinion, the environment of social networks and discussion forums is the worst for women. People writing comments, as well as journalists, are brutal towards women, commenting indiscriminately on their bodies and life decisions. Marto Kelbl added advice for adults, "If a child or teenager comes to you, make an effort and try to understand what the child is trying to tell you. Don't brush them off."