Všechno dobře dopadne

24.05.2023

O Aleně Mornštajnové a jejím nejnovějším románu Les v domě se v poslední době hodně mluvilo. Nebylo proto žádným překvapením, že se její beseda na Světě knihy těšila obrovskému zájmu.

"Žiju mezi lidmi, jsem na světě nějakou dobu, ledacos jsem viděla, zažila a také si ráda s lidmi povídám," odpovídala autorka na první otázku debaty, kde bere inspiraci pro své knihy. "Čtvrtinu života trávím ve vlaku, kde si s lidmi ráda povídám. Všechny příběhy, které vyslechnu, si ukládám v hlavě a když přemýšlím nad novou knihou, vylovím v hlavě právě střípek z těchto setkání." 

Na otázku, která byla v posledních týdnech v médiích mnohokrát probírána, a sice zda použila jako inspiraci příběh umělkyně Toy Box, odpověděla: "Překvapilo mě, že něco takového někoho napadlo. Je mi líto, co prožila, ale její příběh jsem neznala, můj zdroj to nebyl." Dále Alena Mornštajnová prozradila, že v průběhu psaní většinou nedává text nikomu číst, jen někdy své dceři. "To abych znala názor mladé generace," vysvětluje. 

Proč hlavní hrdinka nového románu nemá jméno, ale mluví se o ní jen jako o Cácoře, vysvětlila tím, že tak chtěla dokázat, jak je dívka pro své okolí nedůležitá. "Nic pro ně neznamená, proto jí ani neříkají jménem," vysvětlila. "Já jsem Cácoře celou dobu fandila a dokonce vím, jak to s ní dopadne. V knize to není, je to jen v mé hlavě, takže to není spojler, když prozradím, že to s ní dopadne dobře."

Na divácký dotaz, jestli je společným jmenovatelem její tvorby téma "ženy proti osudu" odpověděla, že hlavními hrdiny jejích knih nejsou jen ženy, ale je pravda, že všechny postavy čelí osudu. "To se mi líbí. Odteď budu říkat, že mé knihy jsou o tom, jak lidé bojují proti osudu." Závěrem debaty došlo ke slavnostnímu křtu knihy Les v domě.