Válka mění význam slov

11.06.2022

V sále Literatura jako hlas svobody se návštěvníkům představila ukrajinská básnířka a scenáristka Ljubov Jakymčuk se svou sbírkou Meruňky Donbasu.

Vybrané básně přečetla autorka sama v ukrajinštině a v češtině je přednesl jejich překladatel do češtiny Alexej Sevruk. Ten v úvodu debaty přiblížil svůj vztah k tvorbě této významné mladé ukrajinské básnířky, kterou označil jako "výrazný hlas okupovaného Donbasu". "Ljubov Jakymčuk propůjčuje hlas těm, kteří nejsou slyšet - anonymním lidem, horníkům, rolníkům, starým ženám, dětem," řekl Alexej Sevruk.

Ukrajinská básnířka a scenáristka Ljubov Jakymčuk. Foto: @archiv Svět knihy Praha

 Život ve válkou zasaženém Donbasu autorčinu tvorbu silně ovlivňuje. V básni Jak jsem zabila například mluví o tom, že se cítí být neustále odposlouchávána, sledována. "Pro nás je nebezpečí součástí života. Když začal útok na Ukrajinu, byla jsem v Kyjevě. Vyráběli jsme molotovovy koktejly, sháněli lopaty a další potřebné předměty. Přistihla jsem se, že uprostřed toho všeho nepozoruju už svět kolem sebe tak jako dřív. Vždycky mě okolní život inspiroval k psaní, ale teď bylo nejdůležitější bojovat a přežít." 

V debatě s diváky Ljubov mluvila o vztahu k jazyku i o tom, jak se vlivem války proměňuje. "Mění se vnímání některých slov. Například slovo světlo s sebou v době míru nese pozitivní pocity, ale během války může světlo přivolat útok. Zatemňujeme, aby nepřítel neviděl světlo a nemohl zaútočit. Světlo tedy pro nás má najednou příchuť nebezpečí. Stejně tak slova koupelna nebo chodba. V normálním světě je chodba cestou do soukromí, domů a koupelna příjemným místem k odpočinku. Ale ve válečném stavu jsou to místa, kde je doporučováno schovat se před nálety, protože tam jsou nosné zdi a nejsou tam okna. Slova koupelna a chodba tedy najednou symbolizují strach. A takových slov válka změnila hodně," dodávala Ljubov

"Už jen slovo válka vnímáme jinak. Dříve bylo jen negativní, ale dnes je pro nás mnohem víc, přináší emoce, jiskří." Ljubov, stejně jako další ukrajinští autoři, kteří se představují návštěvníkům veletrhu, vyjádřila přání, aby už válka skončila, všichni se mohli vrátit domů a mohli tvořit v klidu a míru.