Severský literární večer představí čtyři autory

27.04.2019

Již tradiční beseda se severskými autory se odehraje v pátek večer. Pořádá ji Skandinávský dům a Svět knihy Praha. Besedy se tentokrát zúčastní čtyři autoři, kteří přijedou z Finska, Dánska, Norska a Švédska. 

V první polovině večera vystoupí Ida Jessenová a Rosa Liksomová. Autorky budou debatovat o svých knihách, které vyšly nedávno v českém překladu a které spojuje zasazení do historie a téma nevydařeného manželství. Román Paní plukovníková Rosy Liksom pojednává o ženě, kterou zocelí drsná finská příroda i druhá světová válka a která hledá sílu vzepřít se manželově despocii. Ani hrdinka románu Nový čas Idy Jessen neprožila na dánském venkově počátku 20. století zrovna šťastné manželství. Po smrti odtažitého manžela, pro něhož byla spíše služkou než partnerkou, vzpomíná na minulost a zároveň se před ní otevírá šance na nový začátek.

Magnesia Litera 2019 na Světě knihy Praha

V druhé polovině večera se slova ujmou Morten Strøksnes a Bea Uusma. Norský historik, novinář a spisovatel Morten Strøksnes se českým čtenářům představil žánrově stěží zařaditelnou Knihou o moři aneb Umění ulovit na otevřeném moři z gumového člunu žraloka, ověnčenou cenou Magnesia Litera za nejlepší překlad roku 2018 v podání Jarky Vrbové. Švédská lékařka, ilustrátorka a spisovatelka Bea Uusma je autorkou neméně obtížně zařaditelné knihy Expedice. Můj milostný příběh o balónové výpravě Salomona Andréeho k severnímu pólu v roce 1897 a o pátrání po jejím osudu. Oba autoři kombinují reportážní styl s esejí i odborným výkladem, v případě Strøksnese dokonce i s krásnou literaturou. Expedice zase zaujme svým grafickým zpracováním.

V Café Evropa se bude podávat literatura, ale i evropské myšlení a politika

Akce se koná ve spolupráci se severskými velvyslanectvími v ČR, veletrhem Svět knihy Praha, Národním muzeem, literárními nadacemi FILI, NORLA a Dánským uměleckým fondem. Literární projekt Skandinávského domu v roce 2019 podpořilo Ministerstvo kultury ČR a Magistrát hl. m. Prahy.

> Severský literární večer
pátek / 19.00 / Lapidárium Národního muzea - velký sál