Nabitý dětský program na Světě knihy Plzeň 2019

13.09.2019

S výchovou budoucích čtenářů je dobré začít brzy. Také proto klade Svět knihy dlouhodobě důraz na dětské programy. Podívejte se, na co se můžete těšit 20. a 21. v Plzni. Některé z pořadů si můžete užít po oba dva dny. Zajít můžete též na mnoho autogramiád. A nezapomeňte, že své místo si můžete v sále rezervovat.

Eliáš a babička z vajíčka

Babičky jsou důležité. Možná dokonce nejdůležitější ze všeho. Když nám chybí vitamín C nebo B, hořčík, vápník a železo, můžeme je brát v tabletách. Babičky v tabletách nejsou. Zkuste jít do lékárny a požádat: "Prosím jedno balení babičky. Dejte mi nějakou veselou a hodnou. Ať zná hromadu příběhů, umí hrát fotbal, tancovat, péct dobroty a skládat srandovní písničky. Klidně může šišlat a občas si vypít náprstek rumu. Létat nemusí, to ji naučím." Takové babičky se neprodávají, ale jsou. Nevěříte? Tak přijďte na čtení a povídání spisovatelky Ivy Procházkové, prozradí vám víc.

Chvilka s pohádkou

Již nemusíte čekat na chvilku před spaním, aby vaše děti slyšely pohádku! Mohou přijít za námi na Terasu, nechat se unést do světa fantazie a díky pohádkám v češtině i ve francouzštině zažívat různá dobrodružství.

Raketa aneb Jak se dělá časopis pro děti

Jak se připravuje rozhovor, píšou reportáže a kreslí komiksy? Co je to polní redakce? Jak se dělá časopis pro děti? Besedu pro školáky i dospělé s promítáním obrázků uvádí nakladatel Joachim Dvořák (Labyrint).

POŘIĎTE SI VSTUPENKY ONLINE A BEZ ČEKÁNÍ:

Emma Pecháčková - Pilot Pírko

Emma Pecháčková dětem čte ze své knihy Pilot Pírko o tom, jaké to je, když holub, navíc z rodiny slavného poštovního holuba Kolumba (Holub Kolumb, Meander 2013), neumí létat. Pírko se ale nevzdá a tento hendikep, který ve světě ptáků znamená konec jakékoliv kariéry, dokáže proměnit v geniální podnikatelský plán... (7+)

Nestvůry, strašidla a příšerky z celého světa

Myslíte, že všechny prapodivné bytosti najdete v příbězích o Harry Potterovi? Ale kdepak! Lidé si jich vymysleli daleko víc. Podíváme se, které se nejvíc bát, jaká je nejhladovější, nejmenší, nejvzteklejší, které z nich se dají věšet bulíky na nos - a jakou byste si mohli pořídit domů! To vše vám vysvětlí spisovatelka Františka Vrbenská.

Uzly a pomeranče - projekce filmu

Láska k dívce vonící po pomerančích, zauzlovaný vztah k otci, síla a něha věnovaná malé sestře a stádo koní. To je Darkův svět, to je příběh o šťastném i bolestném dospívání v odloučenosti a kráse Lužických hor. Koně tu nejsou drahé exempláře dostihových stájí, ale bytosti, o které je třeba pečovat a mít je rád. Jenže ani to nestačí, jak Darek pozná na sklonku léta, které je tečkou za jeho dětstvím. Tak jako každá tečka i tahle znamená nejen konec, ale zároveň nový začátek. Uzly a pomeranče byly ve své románové podobě oceněny prestižními literárními cenami v několika evropských zemích. Stejnojmenný koprodukční film režiséra Ivana Pokorného uvede scénáristka a autorka literární předlohy Iva Procházková.

Příběhostroj - kouzelná literární dílna

Spisovatel a lektor tvůrčího psaní René Nekuda, autor bestsellerů Příběhostroj a Kreativní zápisník, vás provede krajinou příběhů, kde je možné úplně všechno. Potkáte zatoulané pohádkové bytosti, tajemné předměty i kouzelná místa. Rodiče či učitelé jsou na workshopu vítáni.

Nerozluční přátelé: dílnička výroby stínových loutek

Zajíček a sovička by se moc chtěli kamarádit, jenže jeden žije ve dne a druhý v noci. Máte také někoho, s kým byste si nejradši hráli od rána až do večera? Zkuste s námi oživit vlastnoručně vyrobenou stínovou loutku! Pro děti od 5 let.

Současná severská literatura pro děti, workshop pro děti

Vstupte s námi do kouzelného světa severských pohádek. Děti se zábavnou formou seznámí s nejzajímavějšími překlady současných dětských knih z Dánska, Finska, Norska a Švédska. Akci pořádají severské ambasády ve spolupráci se Skandinávským domem.

Bublifuk aneb Jak se dělá komiks

V hravém workshopu si kluci i holky vyzkouší, kdo co dělá v komiksové redakci, nad hlavou se nám budou vznášet bubliny mluvící, křičící i myslící. Podíváme se na srdíčka, žárovky, noty a další piktogramy v komiksové řeči. Budeme kreslit superhrdiny i dokreslovat výrazy obličejů, a i na koně dojde! Spisovatel a lektor Jiří W. Procházka se na vás těší.

>> 10 dobrých důvodů, proč vyrazit na veletrh Svět knihy Plzeň 2019

Zombie, kytky, upíři a jejich kamarádi

Františka Vrbenská objasní, že fantastika samozřejmě není jen pro dospělé. Nezáleží na tom, jestli rádi čtete, díváte se na filmy nebo hrajte hry: se spoustou z nich jste se zatím pořádně neseznámili. Pro každého z vás je tu připraven kus příběhu - kouzelní kocouři, létající psi, ochočení draci, ztracené vlaky, zlostní roboti nebo školní třída, která se vypravila na lov lidožravých počítačů. Účinkuje Františka Vrbenská.

Tajná dvojka aneb Staň se detektivem

Jiří Walker Procházka a jeho workshop na pomezí detektivky a sci-fi prověří, zda žáci dokážou číst mezi řádky, dekódovat obrazová sdělení a přečíst stopy vedoucí k odhalení zločinu. Seminář založený na knižní řadě dětských detektivních příběhů Tajná dvojka. Účastníci se hravou formou dozvědí, že k vypátrání pachatelů jsou potřeba i jiné dovednosti než rychlé nohy či přesná muška. Účinkuje Jiří Walker Procházka.

Ochutnejte něco z nové H2O a vyrobte si ponorku

H2O není jen chemická značka vody, ale také název party kamarádů Huga, Huberta a Ofélie. Tří žáků základní školy Evelíny Saturejkové ve městě... No, třeba právě v Plzni. Režisérka a ilustrátorka Galina Miklínová už potřetí spojila své síly se spisovatelem Petrem Stančíkem, a tak se v dobrodružných knihách zásluhou přístroje zvaného zmenšovátko dostaneme do vodovodního potrubí na palubě miniaturní ponorky Abramis. Hlavní padouch - šílený profesor Hermenegild Vulpes - sice proti H2O neustále pomocí nejmodernější vědy a techniky kuje nějaké pikle, ale nakonec i jemu doteče, že ve správném dobrodružství musí zvítězit dobro. Alespoň kapku z nového dílu si představíme a rovnou si postavíme repliku ponorky Abramis. Jen pro přihlášené!

Ne všichni superhrdinové nosí pláštěnky

Každý příběh potřebuje svého hrdinu.I ten komiksový. Workshop s výtvarníkem TICHO762 a scenáristou Martinem Šinkovským poodhalí způsob vzniku komiksových postav. V jeho rámci si každý bude moci nakreslit komiks s tím nejprďáčtějším hrdinou, jakého mu jen fantazie dovolí.

Dílna malého novináře

S rozhlasovou redaktorkou a autorkou dětských knížek Michaelou Veteškovou si děti vyzkouší práci reportéra. Pomůckou jim budou reportážní pohádky Jak maminka vyprávěla o 20. století.

Čertice Dorka aneb Nechytej mě za slovo!

Společně se spisovatelkou Klárou Smolíkovou a její čerticí Dorkou ze stejnojmenné knížky se pustíme do chytání slov a výrazů, které používáme v přeneseném významu. Budeme zkoušet chodit do houslí, nenecháme si uletět včely a zvládneme i namalovat čerta na zeď. Účinkuje Klára Smolíková

Vombat Jirka je zpět!

Knížka na nočník, ve které se s ním děti poprvé seznámily, měla velký úspěch nejen mezi malými čtenáři, kteří trénují základní hygienické návyky. Autorky se setkaly i s desetiletými dětmi, které při četbě padaly smíchy ze židle. Nová pozorování vombatů v Austrálii vedla k zajímavým vědeckým objevům. Například způsob, jakým se vombat vyrovnává s krajní situací a svým nepřítelem, vedl autorku Evu Papouškovou k napsání druhého vombatího příběhu - o nebezpečí. A to si pište, že má dobrý konec. Liška Vilhelmína, která plánovala sežrat celou vombatí rodinu, neslavně ostrouhá způsobem, jaký se ve skutečnosti děje i v moudré přírodě. To vše navíc v půvabných ilustracích Galiny Miklínové.

Bonus navíc pro dětský doprovod: Mateřský koučink s Janou Černou

Mateřství je vše, jen ne učesaná reklama na plenkové kalhotky se spícím miminkem a odpočatou maminkou. V besedě s autorkou se bez obalu dotkneme nepříjemných emocí, které se pojí k těhotenství, šestinedělí a prvnímu adaptačnímu období v životě novopečené maminky a narozeného dítěte.

Projděte si celý program Světa knihy Plzeň 2019!