Mají si kde hrát

11.05.2023

Děti mají po celou dobu trvání festivalu Svět knihy Praha dveře vždy otevřené a kdo si myslí, že umějí jen koukat do tabletů a mobilů, ten by se měl přijít podívat na některý z programů ušitých na míru právě nejmladším čtenářům. Knihy jsou stále "cool" a "in". Od těch nejmenších po young adult.

Program pro děti bude probíhat ve všech prostorách veletrhu, ale nejrušněji bude asi v pavilonu Rosteme s knihou, kde se pod křídly stejnojmenné kampaně rozběhnou akce záhy po čtvrtečním otevření veletržních bran. Už v 11 hodin tu proběhne workshop s komiksovou autorkou Klárou Smolíkovou. V pátek dopoledne se na stejném místě představí dětem Mehlo, Šika, Kňuba a Motora, hrdinové nové knihy Olgy Stehlíkové a ilustrátorky Galiny Miklínové. Následovat bude vyhlášení výsledků a předávání cen literární soutěže pro žáky a studenty ZŠ a SŠ. 

V pravé poledne se tu bude mluvit o palindromech, tedy slovech, které se z obou stran čtou stejně, a o hodinu později proběhne finálové kolo soutěže Souboj čtenářů, kterou pro šesté třídy základních škol vyhlašuje společnost Svět knihy právě v rámci kampaně Rosteme s knihou. Odpolední čtvrtá hodina bude patřit besedě s autorkou knihy Tajemství Oblázkové hory a nového románu Bitva o diamant Bárou Dočekalovou a od 18 hodin se tu rozjede "bagří bugr" s Galinou Miklínovou, Petrem Stančíkem a jejich knihou Pohádky pro zlobivé bagry. Sobotní program v pavilonu Rosteme s knihou startuje už v deset hodin povídáním o psaní knih pro děti a o edici Společné čtení. Hodně zajímavé bude i podvečerní setkání, kde bude hlavním tématem životní styl digitální generace. 

V neděli v 10 a ve 13 hodin pak bude pro děti připraveno představení divadla Čučka, které je vtáhne do děje literární detektivky založené na knize Marka Tomana Nožička a Wohryzek. Z programů v dalších sálech jmenujme například čtvrtek od 10 hodin, kdy si v Literárním sále bude s dětmi povídat autorka Daniela Krolluperová. Od 11 hodin se v Ateliéru Evropa studenti středních škol vžijí do role novinářů v rámci programu FAKESCAPE: Zachraňte prázdniny! a ve 13 hodin se v ateliéru Jahoda v rámci nihařského workshopu děti naučí svázat knihu a popsat ji písmem Cyrila a Metoděje – hlaholicí. 

V pátek v deset hodin se v ateliéru Evropa v programu nazvaném Fakescape: Dezinfombies roztočí kola hry určené pro žáky 2. stupně ZŠ. V ateliéru Jahoda si v 11 hodin mohou děti namalovat pohádku s bulharskou ilustrátorkou Sevdou Kovářovou a hodinu po poledni tu proběhne další Knihařský workshop. Ve 14 hodin na stejném místě seznámí Galina Miklínová děti s Vombatem Jirkou, hrdinou obrázkových knih, které vytvořila společně s Evou Papouškovou.

 V sobotu ve 14 hodin se v Sále mluveného slova představí Deklarace v povídkách, ilustracích a rozhovorech, v níž se čtrnáct českých spisovatelek a spisovatelů inspirovalo četbou Všeobecné deklarace lidských práv.