Maďarská, ukrajinská i kyperská literatura na Světě knihy

06.05.2019

Je už neodmyslitelnou tradicí Světa knihy, že v rámci čtyř veletržních dnů do Prahy přijíždějí autoři a spisovatelé z bezpočtu zemí světa. Vedle reprezentantů latinskoamerické literatury, která je v letošním roce zvláštním hostem, a dalších hostů z řady evropských i mimoevropských zemí, bude v letošním roce zastoupena rovněž literatura maďarská, ukrajinská i kyperská. 

Zavítá k nám například maďarsko-americký básník a překladatel Gábor Gyukics, významný propagátor slam poetry. Gyukics píše v maďarštině i v angličtině a v Praze představí svou básnickou sbírku Čí je ta tvář?. Dalším hostem bude maďarský básník a spisovatel romského původu Tamás Jónás, zakladatel literárního portálu dokk.hu. V českém překladu právě vychází jeho cyklus životopisných povídek z dětství Tatitatitati. Nesporně zajímavé bude setkání s historičkou Eszter Kovácsovou, která se specializuje na česko-maďarské kulturní souvislosti 16. - 18. století. Literární a všeobecně kulturní tématice ve střední Evropě se věnuje další z hostů letošního Světa knihy historik, literární historik a bohemista Andor Mészáros. A z Maďarska na veletrh také zavítá spisovatel, dramatik a esejista György Spiró považovaný za jednoho z nejvýznamnějších současných maďarských spisovatelů. 

Z reprezentantů současné ukrajinské literatury se v Praze představí například literární kritička a badatelka Jaryna Cymbal, malířka a ilustrátorka Kateryna Sad či ilustrátorka Anna Sarvira. Českým čtenářům je už známá spisovatelka Oksana Zabužko. Tři z jejích dvaceti knih se dočkaly i českého překladu. Zabužko je držitelkou nejprestižnější ukrajinské kulturní ceny Tarase Ševčenka. České vydání svého románu Depeche Mode představí ukrajinský spisovatel a hudebník Serhu Žadan. Pro změnu s kyperskou literaturou bude návštěvníky letošního Světa knihy seznamovat v Praze žijící rodačka z kyperské Farmagusty Vivian Avraamidou Ploumbis.

IK