5 důvodů, proč navštívit Svět knihy Praha 2022

07.06.2022

27. ročník mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha přinese všechna oblíbená knižní lákadla, na která jsou knihomolové a fanoušci literatury zvyklí, a spoustu zajímavostí navíc. Letošní setkání nad knihami se více než kdy jindy ponese ve festivalovém duchu, protože se veletrh přesouvá na travnatou plochu v dolní části výstavištního areálu. Návštěvníci si tak budou připadat jako na letní scéně. To však není jediný důvod, proč se od 9. do 12. června vydat na pražské Výstaviště. Za čím tedy vyrazit?

1. Literární výlet do Itálie

Čestným hostem letošního veletrhu je Itálie. Díky hlavnímu stánku se přenesete na piaz­zettu malého italského městečka, kde budete poznávat nejrůznější žánry a odstíny italské literatury. Dorazí například Stefania Auci, autorka rodinné ságy Sicilští lvi, která se stala bestsellerem. Přijede též Viola Ardone známá pro svou knihu Vlak pro děti, v níž vyprávění začíná v roce 1945 a poukazuje na pohnuté italské dějiny. Autorka představí novinku Nejsem jako džbán o sicilské dívce, která se brání pořekadlu své matky, jež tvrdí, že žena je jako džbán - kdo ho rozbije, ten si ho nechá. Kromě toho nás čeká také italská slam poetry, zajímavé výstavy, díky spolupráci s věhlasným bolognským festivalem téma dětské literatury a také italský trh s jídlem, aby byl výlet do této středomořské země kompletní.

2. Debaty, diskuze, důležitá témata

Jedna ze zásadních sekcí Světa knihy Praha se jmenuje Literatura jako hlas svobody. Dorazí lidskoprávní aktivista Nathan Law z Hongkongu. Velký prostor dostane ukrajinská literatura. Přijďte se na ukrajinský stánek podívat na to nejlepší z literatury této země. Dorazí též několik ukrajinských autorů. Texty těch, kteří v Praze být nemohou, přečtou čeští spisovatelé. Ukrajinským dětem bude veletrh distribuovat knížky v ukrajinštině. 

3. Známí i neznámí, čeští i zahraniční spisovatelé

Vyberte si svůj oblíbený žánr a přijďte se seznámit s autorem, který v něm publikuje. Ze zahraničních návštěv se můžete těšit například na britskými kritiky i čtenáři oblíbenou autorku Naomi Woodovou, Francouzku s marockými kořeny Leïlu Slimaniovou, Kanaďanku a královnu thrillerů ze sousedství Shari Lapenovou, švýcarského romanopisce Lukase Bärfusse či mistra krátkých textů, izraelského autora Etgara Kereta. Z českých autorů a autorek láká například Kateřina Tučková, která představí svůj nový román Bílá voda. Na setkání se těší také Radka Denemarková, Alena Mornštajnová, Jáchym Topol, Miloš Urban, Radka Třeštíková, Markéta Lukášková a mnoho dalších. 

4. Dětská literatura

Knížky a program pro děti jsou dlouhodobě jedním z pevných bodů Světa knihy. Nejinak tomu bude i letos. Dětem je zasvěcen pavilon Rosteme s knihou. Na besedách se malí čtenáři setkají s oblíbenými autory jako je Galina Miklínová nebo Petr Stančík. Čekají je však také workshopy, na nichž se naučí, jak se dělá rozhlasová pohádka nebo jak se píše o fantastickém světě, divadelní představení, malování s ilustrátorkou, předávání ocenění, autorská čtení, autogramiády či křty. K dispozici bude jako vždy hlídání dětí v dětském koutku Jahoda. 

5. Výstavy a další program

Knižní veletrh a literární festival nežije jenom knihami. Přijďte se podívat na výstavu Putovní hrášek představující otce genetiky Gregora Johanna Mendela nebo na výstavu o hongkongské revoluci a odkazu Václava Havla Pravda vítězí. Národní knihovna připravila v areálu Světa knihy naučnou stezku. V předvečer veletrhu se představí projekt Fokstroty. Jde o ukrajinskou avantgardní poezii 20. a 30. let v disko úpravě. Její autor Serhyj Žadan nedorazí, protože brání Charkov, ale podílí se s ostatními na přípravě speciální verze pro Prahu. A v sobotu vystoupí italský písničkář Peppe Voltarelli, který ve své hudbě mísí rock, jazz, world music a rodný kalabrijský folk. 

Kromě všech novinek a aktuálních hostů vás samozřejmě čeká vše, co vás těší každý rok. Ať už jde o sál věnovaný sci-fi a fantasy, setkání nad young adult literaturou a detektivkami nebo zastavení ve Stanu malých nakladatelů. A jak si Svět knihy užít co nejlépe? "Vyhraďte si na jeho návštěvu co nejvíce času a kromě plánovaných pořadů vyrazte i tam, kam by vás to na první dobrou nenapadlo. Objevíte spoustu nových knih, zajímavých myšlenek a osobností, to vám garantujeme," doporučuje ředitel Světa knihy Radovan Auer.